czwartek, 29 listopada 2012

"Harjunpaa i kapłan zła"      • Tytuł: Harjunpaa i kapłan zła
      • Autor: Matti Yrjana Joensuu
      • Wydawnictwo: Kojro (któremu serdecznie dziękuję za możliwość przeczytania :)  )
      • Liczba stron: 320
      • Rok wydania: 2005
      • ISBN: 83-916458-2-7
      • Cena: 35 zł              Z  pozycji literatury fińskiej przeczytałam ostatnio powieść autorstwa Mattiego Yrjänä Joensuu pt. „Harjunpää i kapłan zła”. Książka to trzymający w napięciu kryminał z nadającymi mu mrocznego klimatu wątkami religijnymi na pograniczu czarnej magii. Warto wspomnieć, że książka jest kolejną z cyklu przygód sumiennego policjanta Harjunpää. Do tej pory ukazało się 8 powieści tego typu. „Harjunpää i kapłan zła” to ostatnia z nich, wydana w roku 2003 i jednocześnie (nad czym bardzo ubolewam :( ) pierwsza wydana po polsku. Są to o tyle cenne pozycje, że tworzone są ręką prawdziwego policjanta  (Joensuu prócz pasji pisania zajmuje się również zawodowo strzeżeniem prawa :) ).

            Tytułowy bohater próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczych zabójstw i samobójstw w fińskim metrze. Jest to o tyle trudne zadanie, że brakuje zarówno dowodów jak i świadków. Na zatłoczonej stacji wydaje się być to niemożliwe, chyba, że sprawca posługuje się nadludzkimi zdolnościami… Jednak nie cała akcja powieści skupiona jest na śledztwie. Poruszane są w niej również wątki przemocy w rodzinie, zarówno tej psychicznej jak i fizycznej i tego jak takie ciężkie dzieciństwo ma wpływ na dorosłe życie samych uwikłanych. W takiej sytuacji znajduje się Mikko Matias Moisio, popularny fiński pisarz, który w serii 8 książek, swojego autorstwa stara się znaleźć ukojenie dla nieszczęśliwego dzieciństwa, bowiem każda z nich aż ocieka ciepłem rodzinnym. Mikko także okazuje się nie być idealnym rodzicem. Szczególnie z tego powodu cierpi jego nastoletni syn Matti. Nie mogąc odnaleźć zrozumienia w domu i będąc prześladowany w szkole, wraz z jedyną przyjaciółką Leeną, szukają wsparcia u kogoś z całą pewnością niezwykłego…

            Jak rozwinie się ta znajomość? Czy Mikko i Matti stworzą w końcu normalną rodzinę? Czy policjant Harjunpää zdoła rozwikłać zagadkę śmierci na stacji metra? Co spotka go w trakcie śledztwa? Na te i inne pytania odpowiedź zawarta jest w fabule powieści. Wszystkim, którzy fascynują się kryminałami serdecznie polecam! :)  „Harjunpää i kapłan zła” to jeden z tych, które musicie mieć w swojej biblioteczce! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz